Boli to dva dni plné muzicírovania, písania scenárov, hrania, filmovania a spevu pod vedením profesionálov. Vytvorilo sa veľmi vydarené hudobno-dramatické predstavenie a účastníci nasnímali, upravili niekoľko krátkych filmov. Novinkou bola dielňa hry na heligónku (harmoniku), ktorá sa stretla s veľkým ohlasom. Metóda hry bez nôt jednoducho dostala každého.Dielne viedli špičkoví odborníci – Belo Felix, Juraj Benčík, Ľuboš Zaťko, Miloš Bobáň a Tomáš Telepák.Hudba má čarovnú moc, ktorá po dvoch dňoch intenzívneho pôsobenia mení realitu bežného dňa na nevšedný sviatok s liečivými účinkami. A to sa prihodilo aj naším deviatačkám.
SLÁVIK SLOVENSKA 2019 je spevácka súťaž v interpretácii slovenskej ľudovej piesne. Dnes sa uskutočnilo jeho okresné kolo v CVČ v Trebišove. V I. kategórii, kde súťažia žiaci nultých, prvých až tretích ročníkov ZŠ, nás reprezentovala žiačka 1.A triedy Lianka Chovancová, ktorá sa umiestnila na treťom mieste. Ďalšie tretie miesto, ale v III. kategórii, kde súťažia žiaci siedmych až deviatych ročníkov ZŠ, získala Henrieta Sedláková z 9.A triedy. Poďakovanie patrí p. učiteľke Mgr. Miriam Chylovej, ktorá dievčatá na súťaž pripravovala.
CZŠ s MŠ sv. Juraja v Trebišove dňa 26.4. oslávila svojho patróna, svätého veľkomučeníka Juraja. Archijerejskú svätú liturgiu slávil v tento deň vladyka Milan Chautur, košický eparchiálny biskup v školskej kaplnke za účasti všetkých učiteľov a žiakov. Spolu s ním koncelebrovali o. Peter Orenič, riaditeľ školského eparchiálneho úradu, o. Dušan Seman, trebišovský protopresbyter a všetci traja duchovní správcovia cirkevných škôl v Trebišove. V homílii zazneli slová povzbudenia a radosti z Kristovho vzkriesenia, ktoré vladyka Chautur adresoval prítomných deťom. Povzbudil ich, že aj svätý veľkomučeník Juraj, ktorý bol cisárskym vojakom sa radšej zriekol života, ako by mal zaprieť vzkrieseného Pána, ktorý dáva večnú slávu. V závere slávnosti riaditeľ školy Martin Úporský poďakoval vladykovi za päťročnicu, ktorú škola oslávila a daroval mu futbalový dres s menom vladyku a logom školy. Celú atmosféru školskej odpustovej slávnosti dotvoril futbalový zápas medzi kňazským družstvom, ktoré viedol vladyka Chautur, družstvom učiteľov, ktoré viedol riaditeľ školy a družstvom žiakov, keďže škola má aj športové futbalové zamerania.
Vedenie CZŠ
Výnimočný deň pre budúcich prvákov. V dnešný slávnostný deň boli pripravené zaujímavé tvorivé hravé úlohy pre už zapísaných predškolákov, v ktorých sa mohli pochváliť doposiaľ získanými vedomosťami. Spoločne s pani učiteľkami svoje prvé prijímacie skúšky zvládli na jednotku.Srdečne ďakujeme všetkým rodičov zapísaných budúcich prvákov za prejavenú dôveru.
Vedenie CZŠ s MŠ sv. Juraja.
V rámci esteticko-výchovnej činnosti sa deti navštevujúce II. oddelenie ŠKD tradične zapájajú do výtvarnej súťaže pri príležitosti Dňa Zeme. Nebolo tomu inak ani tento rok. Opäť prijali výzvu a zapojili sa tento krát do súťaže pod názvom : Odpad? To chce nápad! Pri tvorivej práci využívali rôznorodý odpadový materiál, ktorý spracúvali rôznymi technikami, ako modelovanie papierovej hmoty, dekupáž (servítková technika), strihanie, lepenie, krčenie, maľovanie, práca so suchým pastelom a pod. Keďže téma ochrany životného prostredia je stále aktuálna, veríme, že aj naďalej budeme využívať odpadový materiál v najväčšej možnej miere a tvoriť z neho úžasné veci, či už ako inšpiráciu pre iných alebo na skrášlenie nášho interiéru školy.
Vyzbieraná suma na našej škole je 102,67 €.Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine a tento rok sa koná už po 23-krát. Ulice v jediný deň v roku – tentokrát 11. apríla 2019 - zaplavia žlté narcisy. Každý, kto si ho pripne na svoj odev, týmto gestom vyjadrí podporu tým, ktorí bojujú s rakovinou. Finančné prostriedky využívame na konkrétnu praktickú pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám na celom Slovensku.Liga proti rakovine počas celého roka pripravuje projekty a programy, ktorými pomáha pacientom v ich konkrétnych problémoch súvisiacich s ochorením už 29 rokov. Okrem toho sa stará o prevenciu a informovanosť celej verejnosti, podporuje zdravotnícke zariadenia, nemocnice, iné občianske združenia i výskum v oblasti liečby onkologických ochorení.
ĎAKUJEME
Liga proti rakovine
Najlepší žiaci a študenti protopresbyterátnych kôl Biblickej olympiády a Biblickej súťaže si 9. a 10. apríla zmerali sily vo vedomostiach z vybraných kníh Svätého Písma. Súťaž počas oboch dní otvoril košický eparcha Milan Chautur CSsR modlitbou a prihovoril sa k súťažiacim. V prvý deň súperili tímy v dvoch kategóriách Biblickej súťaže - A kategória - 1. a 2. ročník a B kategória - 3. a 4. ročník ZŠ. V Biblickej olympiáde si študenti zmerali sily nasledujúci deň a to taktiež v dvoch kategóriách: 1. kategória - 5.-9. ročník ZŠ a 2. kategória - SŠ. Prvé tri družstvá z Biblickej súťaže postupujú na metropolitné kolo, ktoré sa uskutoční 6.-7. mája v Gréckokatolíckom mládežníckom centre Bárka v Juskovej Voli. Na celoslovenské kolo Biblickej olympiády postupujú prvé miesta a svoje vedomosti si preveria v Žiline 15.-16. mája.
BIBLICKÁ OLYMPIÁDA1. kategória1. Gymnázium Sobrance2. ZŠ Strážske3. ZŠ M.R.Š.Trebišov 4. CZŠ s MŠ sv. Gorazda Košice5. CSŠ sv. Rodiny Sečovce 6. ZŠ Kráľovský Chlmec
2. kategória1. Cirkevné gymnázium sv. J. Krstiteľa Trebišov2. Gymnázium sv. Edity Steinovej Košice
BIBLICKÁ SÚŤAŽA. kategória1. ZŠ Komenského Trebišov 2. CZŠ s MŠ sv. Gorazda Košice3. CSŠ sv. Rodiny Sečovce 4. ZŠ Jovsa5. ZŠ Komenského 12 Sobrance6. Farnosť Gelnica
B. kategória1. Farnosť Trebišov 2. CZŠ s MŠ sv. Gorazda Košice 3. ZŠ s MŠ Vinné4. CSŠ sv. Rodiny Sečovce5. Farnosť Gelnica6. ZŠ Vyšná Rybnica
Primárne vzdelávanie našej školy si urobilo nezabudnuteľný školský výlet do BRICKLANDIE - krajiny z lega. Štyri triedy fanúšikov LEGO® stavebníc sa vybrali na výstavu a do veľkej herne s LEGO® kockami do Košíc. Spojili to so svojou duchovnou obnovou, lebo zároveň navštívili najväčší kostol na Slovensku Dóm svätej Alžbety, ktorý je zasvätený sv. Alžbete uhorskej. Svojou monumentálnou i umeleckou hodnotou sa stal dominantou nielen celého námestia, ale i celého mesta. Jedinečná je vnútorná dispozícia chrámu, kde hlavnú loď a štyri bočné lode kríži v polovici ich dĺžky jedna priečna loď rovnakej výšky a šírky ako hlavná loď, s ktorou vytvára grécky kríž. Tým v strede katedrály vzniká objemný centrálny priestor a v exteriéri tri rovnocenné štíty s bohato dekorovanými portálmi, ktoré patria k vrcholom stredovekého kamenárskeho umenia v strednej Európe. To všetko sme sa dozvedeli od nášho sprievodcu, ktorého nám vybavil o. PhDr. PaedDr. Tomáš Haburaj, PhD, ktorému ďakujeme za nádherne strávený deň.
Dňa 03. apríla 2019 (streda) sa uskutoční celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníkov.
Tohto testovania sa zúčastnia všetci žiaci 9. ročníkov.
Testovaní budú z predmetov matematika a slovenský jazyk.
Riaditeľ školy v tento deň udeľuje žiakom ročníkov 5. - 8. riaditeľské voľno.
vedenie školy
Určite stojí za zmienku napísať pár slov o talentovaných žiakoch našej školy. Dnes by som tých pár slov venovala žiačke 9.A triedy Barbore Tereščákovej. Určite nie je ľahké čítať na hodinách literatúry poéziu, hľadať v nej hlavnú myšlienku, metafory, a vôbec obrazy, ktorými nám básnik chcel vyjadriť skutočnosť. A nie je asi ani ľahké byť práve tým básnikom. Vyjadriť svoje pocity prostredníctvom veršov je umenie, o to viac je to chválitebné, ak sa takejto činnosti venuje mladé dievča. Barbora píše básne a niekoľko jej básní som odoslala do dvoch literárnych súťaží. Držme mladej autorke palce, aby jej práce potešili porotu a v súťaži získala ocenenie. Jednu z jej básní si tu môžete prečítať.
Harizalová
Čakám
Čas plynie a ja s ním,
hľadám preto správny rým.
Hľadám dobré verše, strofy
a k tomu ešte dobré trópy.
Čakám, kým príde nápad,
kým biely príde na západ.
Kým prvá kvapka rosy spadne
kým sa nebudem cítiť na dne.
Čakám, čakáš, čakáme
a nikomu nič nedáme,
len čakáme na pravú chvíľu,
kým neprídeme na tú míľu.
Ale ako sa k nej dostaneme,
čakaním tam neprídeme.
No tak vstaňme a nečakajme
a už vôbec sa nevzdávajme.
Učitelia CZŠ a MŠ sv. Juraja usporiadali v piatok 29.3. 2019 pre deti v Trebišove pôstnu aktivitu s názvom: „S Ježišom na krížovej ceste“. Približne 60 detí vo veku od 5 do 10 rokov spoznávalo tajomstvá Ježišovho utrpenia na jednotlivých zastaveniach interaktívnej krížovej cesty. Celé podujatie otvoril riaditeľ školy Martin Uporský, keď privítal všetkých prítomných, ktorí neváhali a prišli stráviť pôstny piatok s Ježišom. Nasledovala hraná scénka Kristovho zajatia v Getsemanskej záhrade, ktorú si pripravili starší žiaci pod vedením svojich učiteľov. Keď Ježiša odviedli vojaci, nasledovala spoločná modlitba a úvodné slovo duchovného správcu školy o. Tomáša Haburaja o Ježišovom utrpení. Potom sa žiaci rozdelili do jednotlivých skupín, podľa farby krížov, ktoré žiaci dostali pri vstupe. Na tieto krížiky zbierali nálepky jednotlivých zastavení krížovej cesty. Deti si na týchto zastaveniach vyskúšali napríklad nesenie kríža cez prekážky, tiež prezliekanie zo šiat, či schopnosť padať na športovom stanovisku. Vytvorili aj spoločnú mozaiku kríža, Ježišovu potupenú tvár, či srdce na ktoré vpísali svoje hriechy. Záver podujatia zavŕšila spoločná svätá liturgia v školskej kaplnke, ktorú slávil duchovný správca CSOŠ v Trebišove o. Milan Kmec. Ten v homílii žiakom názorne priblížil rozdiel medzi virtuálnou a reálnou cestou, či poukázal na potrebu Ježišovho svetla, ktoré je treba zapáliť a chrániť vo svojej duši. Nakoniec si žiaci zaspievali spoločnú hymnu: „Plával, plávaj, plavec...“ a v nočných hodinách odniesli Ježišovo svetlo aj do svojich rodín. Poďakovanie patrí Mgr. Miriam Chylovej a sestre Pavly Dutkovej OSBM, ktoré akciu zastrešovali. Vedenie CZŠ
Marec je už od nepamäti mesiacom kníh. V minulosti bola kniha jediným zdrojom poznania a každý teda vedomosti čerpal práve z kníh. Nie nadarmo sa hovorí “Kniha je základom poznania, učiteľom vekov, vládcom kráľovstva ducha“. V modernej dobe sú zdrojom poznania mnohé výdobytky techniky, ako sú počítače, tablety, telefóny s pripojením na internet, a tak sa ľudia pri hľadaní poznatkov obracajú radšej na jednoduchšie formy, akoby mali hľadať vedomosti v knihách. Nehovoriac o využívaní voľného času čítaním krásnej literatúry. Tak to robia aj žiaci a kniha je potom odsúvaná na okraj ich záujmu. Preto sme na hodinách literatúry zorganizovali spoločné čítanie kníh. Žiaci si v knižnici vypožičali knihu podľa vlastného výberu a v školskom klube detí si mohli pri čítaní urobiť pohodlie. V závere hodiny dostali otázky, na ktoré mali písomne odpovedať a výsledky tejto ankety sa dozvedia zo školského časopisu. Na ďalšej hodine sme čítali spoločný text /poviedku Karla Čapka Zbierka známok/, ktorý sme druhovo, žánrovo i tematicky rozobrali, poukázali na hlavnú myšlienku a vyvodili závery. V prvých minútach čítania sa žiaci usmievali, rozprávali, ale keď sa zahĺbili do čítania, nastalo ticho. Kniha rozvíja myseľ, fantáziu, slovnú zásobu, prežívanie, preto nám na čítaní kníh záleží a sme radi, že postupne si žiaci uvedomujú dôležitosť čítania.
Harizalová
Ďakujeme žiakom 8.A triedy, že prispeli svojou troškou k úprave okolia školy na hodine technickej výchovy.
Pokračovanie najslávnejšej detskej knižky Jozefa Cígera Hronského s názvom Smelý Zajko v Afrike je príbehom Zajka a jeho ženy na potulkách svetom. Popri Váhu prejdú Slovenskom až do Bratislavy, odtiaľ po Dunaji do Čierneho mora a v bruchu obrovského žraloka sa doplavia do Afriky. Tam prežijú veľa dobrodružstiev - vyliečia kráľa púšte, porazia krokodíla, aj tigra a zachránia malého černoška.
Na rozdiel od prvého dielu, kde zajko vo svete stretáva poväčšine ľudí, spoznáva ich svet a chce byť ako oni, v Afrike a cestou do nej mu prichádzajú do cesty poväčšine zvieratká. Samozrejme, že kultovým Hronského antihrdinom zostáva naďalej, zajko je odvážny, vystatovačný, mierne arogantný a namyslený, ale práve tieto vlastnosti z neho robia obľúbenú a populárnu figúrku už niekoľko desiatok rokov.
Maľovanie vajíčok voskovou technikou.