Prváci zažili krásny deň ☀️ v mestskej knižnici, kde boli slávnostne pasovaní za prváckych čitateľov🌟✨🌟. Zažili poriadne uchichotaný deň s nádhernými básničkami.
Horúce popoludnie 13. júna 2019 si „klubkáči“ vychutnali pobytom v MHS ,počas ktorého sa našantili do sýtosti. V tomto príjemnom prostredí si našli oázu chládku, kde sa spoločne zahrali, poopekali špekáčiky, slaninky, s plnými bruškami, dobrou náladou a “ vôňou“ prírody sa vrátili späť do školského klubu, kde sa venovali ďalším aktivitám.
Bc.Čiljaková
Blahoželáme za krásne 2. miesto.
Žiaci CZŠ s MŠ sv. Juraja, Gorkého 55 a Slavoja Trebišov na zápase Slovensko - Jordánsko.
Bola to prehliadka vedátorských projektov žiakov základných škôl, ktorí prezentovali svoj projekt pomocou panelovej prezentácie. Nosnou témou hravej vedátorskej súťaže boli základné prírodné živly Oheň - Voda - Vzduch - Zem. Žiaci si mohli zvoliť tému z rôznych vied, najviac uprednostnili fyziku, chémiu, biológiu, ekológiu, ale aj robotiku a informatiku...Súťaž je organizovaná občianskym združením Asociácia pre mládež, vedu a techniku /AMAVET/. Na celoslovenskej súťaži sa stretlo vyše 130 žiakov - autorov projektov - ktorí tu predstavili 63 zaujímavých prác. Na svojich projektoch pracovali niekoľko mesiacov, keď skúmali, experimentovali, overovali a študovali, aby potvrdili alebo vyvrátili stanovené hypotézy a dopracovali sa k výsledkom a záverom. Za náš kraj sa súťaže zúčastnili žiaci so svojimi projektami tak ako boli na okresnom festivale a pridali sa aj žiaci zo ZŠ Borša.
Našu školu na celoslovenskej súťaži reprezentovali žiaci s dvoma projektmi: 1. Cesnak medvedí : Gabriela Švandová a Barbora Tereščáková, 9.A2. Kolobeh vody v prírode: Nella Begalová, Barbora Frankovičová, Viktória Chauturová a Marek Štefanko, 4.B
Prvý deň pobytu v Bratislave sme využili aj na spoznanie Vedeckého parku Univerzity Komenského, FABLAB, kde bol pre deti pripravený zaujímavý program. Videli tu veľa zaujímavostí z najnovších trendov v oblasti informačných technológií. Dozvedeli sa ako sa dnes vyrábajú filmy a rozprávky pomocou počítačovej techniky, videli ako pracujú 3D tlačiarne, či ako vyzerajú výrobky vytlačené touto tlačiarňou. Zaviedli nás aj do "lejzrovne", kde sa dalo vidieť veľa zaujímavých aktivít a výrobkov a zaujal aj digitálny šijací stroj, ktorý vyšije obrázok podľa toho ako ho počítač naprogramuje. Nemohli sme vynechať ani centrum mesta a nákupné centrum na nákup darčekov. Potom nasledoval pobyt na hoteli a príprava na prezentáciu. Prezentácia projektov bola v Zážitkovom centre vedy - Aurélium. Tu, po rannej registrácii, už účastníkov čakali pracovné miesta označené číslami projektov. Mnohí súťažiaci ešte inštalovali svoje projekty, dolepovali a dokončovali posledné detaily. My sme sa tomuto časovému stresu vyhli lebo sme si to pripravili už doma. /resp. ten časový stres sme si prežili už doma, v škole/. O 10.00 hod. sme privítali organizátorov z Amavetu a ministerku školstva, ktorá otvorila súťaž. Ocenila vysoký záujem žiakov, ktorí sa už na základnej škole venujú vedeckej činnosti a prišli tu ukázať výsledky svojich experimentov. Postupne si v sprievode riaditeľky Amavetu prezrela práce žiakov a diskutovala s autormi projektov aj s pedagógmi, ktorí deti pripravovali. Pre všetkých účastníkov bola pripravená zaujímavá laserová šou s krásnymi svetelnými efektami. Účastníci si mohli pozrieť, vyskúšať a pomajstrovať aj v expozícii zážitkového centra vedy s mnohými ukážkami na zariadeniach, pomôckach, pokusoch...ako fungujú zákony v prírode a vo vedách. Žiacke projekty hodnotili viacerí členovia hodnotiacej komisie. Diplomom a vecnými cenami ocenili autorov 17 projektov. Naše projekty tentoraz síce nevyhrali, ale žiaci získali predstavu o tejto súťaži, videli mnoho iných zaujímavých projektov, ktoré riešili ich rovesníci z iných škôl a z iných miest. A možno získali inšpiráciu pre ďalšiu činnosť v budúcnosti. Verím, že o našich žiakoch ešte budeme počuť v súvislosti s reprezentáciou v budúcnosti.
Ing. Anna Gibová,metodička Amavetu pre Košický kraj
5. miesto, 60 m
Mesto Trebišov realizovalo pre deti materských škôl a žiakov základných škôl prostredníctvom Mestského kultúrneho strediska súťaž s názvom "Pohľadnica - rodný môj kraj" v kategóriách 1. - 3. ročník, 4. - 6. ročník a 7. - 9. ročník.Do súťaže sa zapojili tvorivé rúčky našich "klubkáčov". Oceneným žiačkam blahoželáme.
Prvý júnový deň je už od nepamäti venovaný deťom. Naša škola obdarovala žiakov nielen malým sladkým prekvapením, ale aj návštevou kina Slávia. Pre žiakov primárneho vzdelávania animovaným dobrodružným filmom "Ako si vycvičiť draka 3" a pre nižšie stredné vzdelávanie rodinnou dobrodružnou komédiou "Psí detektív".
Zemplínska knižnica v Trebišove sa aj tohto roku zapája do projektu, ktorý Linka detskej istoty organizuje už po 12 krát. Čítalo sa u nás v školskej knižnici za prítomnosti p. knihovníčky z mestskej knižnice Bc. Marianny Majcherovej. Celoslovenským čitateľským maratónom je krstnou mamou známa humoristka a spisovateľka pani Oľga Feldeková.Projekt vznikol pred viac ako desiatimi rokmi a jeho cieľom bolo pritiahnuť deti k čítaniu a zároveň poukázať na význam literatúry pre detského čitateľa. Cieľom podujatia je podporiť záujem detí o knihy a čítanie a to zapojením čo najväčšieho počtu detí, ktoré budú čítať súčasne vo viacerých mestách a miestach na Slovensku.
Štyridsať dni po Pasche, cirkev slávi sviatok Nanebovstúpenia Pána. Aj žiaci našej cirkevnej školy začali tento sviatočný deň svätou liturgiou, po ktorej sa s radosťou vrátili do každodenného života, aby poctivo plnili svoje povinnosti.
28.5.2019 sa na pôde našej školy konala prehliadka malých vedeckých projektov - Festival 4 živlov. Stretlo sa tu 31 žiakov z 5 škôl trebišovského okresu- ZŠ Michaľany /3 projekty/, Parchovany,/2projekty/ Sečovce Obchodná /2projekty/, Sečovce Komenského /1projekt/, Trebišov Gorkého /3projektya sme radi, že sa k nám pridali aj mladí vedci zo ZŠ Slanec, z okresu Košice okolie. Žiaci vo veku 10-16 rokov tu predstavili 13 projektov, výsledky svojej dlhodobej práce na projektoch v oblasti bádania, ktorými boli živly: voda, pôda, vzduch a oheň. Tieto živly prezentovali vo vedách ako sú fyzika, chémia, biológia, robotika, ekológia a ľudské zdravie. Výsledky svojej činnosti spracovali a prezentovali vo forme posteru tak, ako to vyžaduje táto súťaž. Neboli to len popisy ich skúmania a fotografie, ale aj vlastné 3D výsledky, modely, vyrobené produkty z liečivých rastlín, produkty včiel, zaujímavé prírodniny a pomôcky, ktoré pri skúmaní používali, aby demonštrovali platnosť zákonov v prírodných vedách. Žiaci mali dobrých školiteľov - pedagógov z vlastnej školy, ktorí ich dobre pripravili, a tak v dobrej nálade s úsmevom na tvári, smelo a odvážne súťažiaci znova a znova odpovedali na zvedavé otázky návštevníkov - žiakov našej školy aj žiakov z iných škôl, ktorí si tu prišli pozrieť projekty, aby sa dozvedeli, čo riešia ich rovesníci, kamaráti na iných školách. Veríme, že tu získali inšpiráciu a odvahu, aby sa v budúcnosti tiež zapojili do vedeckej činnosti v svojej vekovej kategórii. Pre účastníkov súťaže - autorov projektov, to bola malá, nepovinná generálka, pred súťažnou prezentáciou na druhom ročníku celoslovenskej súťaže v júni v Bratislave, kam všetky projekty postúpili. Držme im palce, aby naši mladí vedci aj v Bratislave úspešne reprezentovali seba, svoje školy aj náš kraj.
V dňoch 6. – 7. mája 2019 sa v Centre pre mládež Barka v Juskovej Voli konalo metropolitné kolo Biblickej súťaže. Po úspešnom postupe z protopresbyterského a následne eparchiálneho kola sa tejto súťaže zúčastnili: Miriam Diheneščíková, Marek Štefanko a Jakub Štefanko, ktorí sa umiestnili na veľmi peknom 3. mieste. Úspešne tak reprezentovali nielen Gréckokatolícku farnosť Zosnutia presvätej Bohorodičky ale aj našu školu. Okrem samotnej súťaže sa predstavili aj v scénke s námetom zo starozákonnej knihy Ester, kde kráľovná zachráni svoj ľud pred vyhubením. Myšlienka scénky prepája túto biblickú postavu kráľovnej s našou nebeskou Matkou Máriou. Poďakovanie za reprezentáciu a blahoželanie k úspechu patrí deťom, ale aj p. Mgr. Martine Diheneščíkovej, ktorá ich na súťaž trpezlivo pripravovala.
Tvorivé rúčky nasich "klubkáčov" sa zapojili do výtvarnej súťaže Pohľadnica - rodný môj kraj,Každé dieťa vo veku od 4 do 15 rokov sa do súťaže môže zapojiť svojou vlastnou výtvarnou prácou s tradičnou, modernou, historickou, kultúrnou alebo aj inou témou, zameranou na krásy mesta Trebišova a okresu, s dôrazom na to, že zachová hlavnú ideu súťaže (názov): Pohľadnica – rodný môj kraj. Mesto organizuje súťaž pri troch významných príležitostiach, ktoré si pripomíname v aktuálnom roku.
Pred rokovaním vlády sa ministri stretli na pôde kultúrneho strediska.
Naše dievčatá získali krásne 1. miesto.
V týchto dňoch sme dostali zásielku s vyhodnotením súťaže Matematický Klokan 2019, diplomami pre všetkých súťažiacich, malým darčekom a ceny pre najúspešnejších riešiteľov. Súťaže sa zúčastnilo 24 žiakov primárneho vzdelávania a 1 žiak nižšieho sekundárneho vzdelávania. Tí, ktorí dosiahli 80 % úspešnosť spomedzi zúčastnených sa stali úspešnými riešiteľmi - Šimon Ďurček z 3.A a Emma Ivanová zo 4.B triedy. Školským šampiónom s najvyšším dosiahnutým percentom úspešnosti sa stal Šimon Ďurček. Blahoželáme.