Výchovný poradca

KTO je výchovný poradca?

Volá sa Mgr. Františka Oláhová. Má vyštudovaný slovenský jazyk a literatúru a biológiu. Od roku 2022 vykonáva funkciu výchovnej poradkyne.

KDE ho možno zastihnúť?

V kabinete výchovného poradcu, na 1.poschodí číslo dverí 131

Môžete zaslať aj e-mail na adresu  f.rusnakova@gmail.com

Mobil: 0915542204

KEDY poskytuje konzultácie?

Utorok od 10:00-10:45

Piatok od 8:55-10:00

Je možný aj iný termín po vzájomnej dohode

PREČO vyhľadať pomoc výchovného poradcu?

-          Ak máš problém, s ktorým si nevieš poradiť.

-          Ak ti niekto ubližuje, týra ťa, šikanuje.

-          Ak ti pribúdajú problémy.

-          Ak potrebuješ poradiť na strednú školu.

-          Ak ťa mrzia zlé vzťahy v triede, doma, v rodine...

Ak máš strach začať rozhovor, stačí využiť schránku dôvery, ktorá sa nachádza pri kabinete výchovného poradcu na 1. poschodí číslo dverí 131.

1. Základné informácie:

- činnosť VP je zameraná na riešenie výchovno-vzdelávacích problémov žiakov

- výchovno-vzdelávacie problémy žiakov rieši v spolupráci s triednymi učiteľmi, vedením školy, psychológmi v Centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie

- v oblasti profesijnej orientácie poskytuje poradenský servis pre rodičov a žiakov:

a) informuje o možnostiach štúdia na jednotlivých SŠ

b) usmerní pri voľbe povolania, pomôže vybrať SŠ podľa záujmov a prospechu

c) informuje o povolaniach

d) umožňuje žiakom stretnutia s náborovými pracovníkmi SŠ, organizuje pre žiakov besedy, zabezpečuje účasť na prezentáciách

stredných škôl (tzv. Deň otvorených dverí)

-  podieľa sa na realizácii prevencie sociálno-patologických javov mládeže,

-  užitočné informácie o prevencii šikanovania môžu nájsť žiaci, rodičia, pedagógovia na novej internetovej stránke www.prevenciasikanovania.sk

2. Informácie súvisiace s profesijnou orientáciou môžete získať na internetových stránkach:

www.svs.edu.sk

www.dualnysystem.sk

www.strednaskola.sk

www.povolania.eu

www.istp.sk

www.svetprace.sk

www.infovek.sk

www.kamposkole.sk

www.pohnitesvetom.sk

www.vasaeuropa.sk

www.skoly-info.sk

Jednou z hlavných úloh VP je profesijná orientácia žiakov na SŠ. Začína sa v máji   stretnutím VP so žiakmi 8. ročníka. Do konca júna sa odošlú prihlášky žiakov 8. ročníka do Školského výpočtového strediska v Michalovciach. Pokračuje sa v 9. ročníku, kde od začiatku školského roka monitorujeme záujem žiakov na SŠ. V priebehu mesiacov november, december organizujeme so žiakmi exkurzie na SŠ. Aby sme umožnili žiakom správny výber, pozývame do našej školy zástupcov SŠ.

Práca VP pri výbere SŠ vrcholí v apríli, keď po potvrdení prihlášky lekárom, žiakom, rodičom a riaditeľom školy sú odoslané na príslušné SŠ. Na prihláške sa uvádza prospech žiaka: koncoročné známky 6., 7., 8. ročníka, polročné 9. ročníka a výsledky  Celoslovenského TESTOVANIA 9.

Na základe vyhlášky MŠVVaŠ SR riaditelia SŠ prihliadajú na výsledky TESTOVANIA 9.

Celoslovenské testovanie žiakov deviatych ročníkov ZŠ 22. marca 2023 (streda)

Náhradný termín 4. apríla a 5. apríla 2023

Bližšie informácie nájdete na: www.exam.sk, www.statpedu.sk (testy z minulých rokov, výsledky)

Celoslovenské testovanie piatakov: 17.5.2023

3. Harmonogram prijímacieho konania v školskom roku 2023/2024:

POTVRDENIE  PEDIATROM O ZDRAVOTNEJ SPÔSOBILOSTI ŽIAKA ŠTUDOVAŤ PRÍSLUŠNÝ ODBOR SA VYŽADUJE:

- 2275 H hutník - 2433 H obrábač kovov - 3661 H murár - 3663 H tesár - 3684 H strechár - 3762 H železničiar - 4575 H mechanizátor lesnej výroby - 5371 H sanitár - Všetky študijné zdravotnícke odbory skupiny 53 na stredných zdravotníckych školách - 8227 Q tanec - 9245 M ochrana osôb a majetku.