Patrónkou prváčikov sa na CZŠ sv. Juraja v Trebišove stala nová blahoslavená Anka Kolesárová. Každý rok si prichádzajúce detivolia svojho patróna triedy. V tomto školskom roku si patrónka mládeže Anka Kolesárová získala srdcia detí, ktoré budú pod jej ochranou postupne dozrievať až do deviateho ročníka. Prváci sa pod vedením svojej učiteľky Mgr. Miriam Chylovej zúčastnili svätej liturgie v školskej kaplnke, ktorú celebroval duchovný správca školy. Ten pri tejto príležitosti požehnal deťom aj nové aktovky a učebné pomôcky, ktoré budú žiaci používať v škole. V homílii poukázal nato, že ako žiaci potrebujú školské pomôcky a učebnice, aby sa niečo naučili, tak v duchovnom živote potrebujú vieru a modlitbu, aby spoznávali Boha. V závere sv. liturgie boli deťom odovzdané osobitné modlitby a odznaky s vyobrazením blahoslavenej Anky Kolesárovej, ktoré si deti pripevnili na požehnané aktovky, aby ich tak nová blahoslavená sprevádzala celým životom.
Vedenie CZŠ
Ráno o deviatej nás prekvapila siréna v školskom rozhlase k cvičnému požiarnemu poplachu. Rýchlo sme sa zorientovali, čo treba robiť a zrazu sme boli "evakuovaní" a nastúpení na školskom dvore. Trvalo to len dve minútky a škola bola prázdna. Ako odmenu nám pani riaditeľka zorganizovala ukážky hasičskej techniky, ktorú nám predviedli ozajstní trebišovskí hasiči pod vedením p. Bajužíka.
Skončil sa čas oddychu a leňošenia. Bicykle, kolobežky, kolieskové korčule, ruksaky vymeníte, milí žiaci, na dlhých desať mesiacov za knihy, zošity, perá a iné veci potrebné pri vyučovaní. Dnešným dňom sme spoločne urobili bodku za letnými prázdninovými dňami a pripomenuli vám, že čas letí ako splašené kone. Veď len včera ste tu bežali s vysvedčeniami v rukách v ústrety dobrodružstvám a dňom plným oddychu a dnes sa ten kolotoč začína znova…
Prajeme vám mnoho úspešných dní počas celého školského roka.
Milí rodičia a žiaci,
začiatok školského roka sa uskutoční 3. septembra 2018 o 8:30 pred budovou školy. Po slávnostnom otvorení školského roka srdečne pozývame všetkých žiakov, zamestnancov, rodičov a priateľov školy na archijerejskú svätú liturgiu do Chrámu zosnutia Presvätej Bohorodičky v Trebišove so začiatkom o 10:00 hod.
Tešíme sa na Vás
Milí rodičia,
prosíme Vás, aby ste pre svoje dieťa pripravili školské pomôcky podľa zoznamu a snažili sa celý školský rok o to, aby Vaše dieťa malo každý deň v poriadku pripravené všetko, čo do školy potrebuje, aby mohlo nerušene a bez stresu pracovať so svojimi spolužiakmi.
Tešíme sa na spoluprácu.
Zoznam_pomocok_pre_1._rocnik.docx
Zoznam_pomocok_pre_2._rocnik.doc
Zoznam_pomocok_pre_3._rocnik.doc
Zoznam_pomocok_pre_4._rocnik.doc
Slávnostné ukončenie šk. roka 2017/2018
29.06.2018 o 8:00 hod.
Po slávnostnom ukončení školského roka srdečne pozývame všetkých žiakov, zamestnancov, rodičov a priateľov školy na svätú liturgiu do Chrámu zosnutia Presvätej Bohorodičky v Trebišove so začiatkom o 10:00 hod.
vedenie školy
Z dôvodu uzávierky sa z obedov bude možné odhlásiť v pondelok a utorok (25. - 26. 6. 2018) LEN do 8:00. Žiadame kto ešte neuhradil stravné, nech tak urobí do konca mesiaca jún.
vedúca jedálne
„Čítame si radi, podelíme sa aj s Vami“ má názov 8. ročník festivalu detskej knihy v Zemplínskej knižnici v Trebišove. Začalo sa o 9:30 divadelným predstavením súboru Zázračná lampa z Bieloruska na mestskom amfiteátri. Pokračovalo pred budovou knižnice ilustrátorským workshopom s Katarínou Slaninkovou, tvorivými dielňami, kreslením na chodník a obľúbeným maľovaním na tvár. Mgr. Ľubica Bandoľová
Tohto školského roku sa naši menší žiaci vybrali do Školy v prírode do Plejsov v Slovenskom raji. Túto školu v prírode si okrem turistiky, hier, súťaží a opekania spojili s plaveckým výcvikom, ktorí zvládli výborne.
V utorok, 5.6.2018, sa naši siedmaci vybrali na triedny výlet do Jasovskej jaskyne a Botanickej záhrady v Košiciach.V jasykni spoznávali rôzne vápencové útvary, ktoré sa v tomto skalnom priestore vytvárajú už tisíce rokov. Dozvedeli sa, že v Jasovskej jaskyni zimuje veľké množstvo netopierov a jednotlivé vápencové útvary vyrastú v priebehu roka približne o jeden milimeter.Po prehliadke jaskyne a obede putovali do Botanickej záhrady v Košiciach. Tam sa mohli poprechádzať pomedzi exotické motýle, zažiť tropickú klímu, prezrieť si rôzne teplomilné rastliny a vidieť malé hospodárske zvieratá
Na deň detí sa trieda 8.A vybrala spolu s triednou pani učiteľkou do Vysokých Tatier. Dlho sme nepremýšľali a zhodli sme sa na konkrétnom mieste. Cestovali sme už od skorého rána. Ani sme sa nenazdali a boli sme v stanici Štrbské Pleso, odkiaľ sme sa vydali turistickým chodníkom do prekrásnej panorámy Popradského plesa. Naše krásne hory nás prijali veľmi priaznivým počasím. Cestou náučným chodníkom sme si preopakovali fluóru a faunu našich veľhôr a osviežili čerstvou vodou zlesnej studničky. Obedovú prestávku sme si dali na Popradskom plese. Chutné slovenské pochúťky ako bryndzové halušky, či parené domáce buchty nemohli chýbať. Občerstvení sme sa vybrali na symbolický cintorín, ale pre vegetačné obdobie ešte bol zatvorený, čo nás tak trocha sklamalo. Celý deň však plynul v dobrej nálade a skonštatovali sme, že budúci rok si opäť tento sviatok nás "dospelých" detí zopakujeme. Mgr. Daniela Ferenčiková
V prvý júnový deň privítali príslušníci 21. zmiešaného mechanizovaného práporu v Trebišove vo svojich priestoroch detských návštevníkov, ktorým pri príležitosti ich sviatku usporiadali Deň otvorených dverí a umožnili im tak nazrieť do práce profesionálneho vojaka.Na tohtoročnom podujatí sa najmenší mali možnosť oboznámiť s bojovou technikou i ručnými zbraňami používanými v podmienkach práporu. Množstvo ratolestí, hlavne chlapcov najviac zaujal vystavený tank T-72, ďalej BVP-1 a ručné zbrane prevažne Pi vz. 82, či súčasti nosného modulárneho systému. Na záver im vojaci ukázali bojové techniky obrany.
Stredu sa uskutočnilo výberové kolo pre žiakov primárneho vzdelávania základných škôl v Trebišove. Súťaží sa v speve populárnej piesne na hudobný podklad, alebo vlastný doprovod. Z piatich súťažiacich našej školy postúpili do semifinále dňa 11.6. 2018 o 10.00 h Barbora Becová zo 4.A a Emília Semanová zo 4.A.Blahoželáme.
Linka detskej istoty organizuje už 11. ročník detského čitateľského maratónu. Do projektu sa aj v tomto roku zapája Zemplínska knižnica v Trebišove čítaním u nás v našej knižnici od 9:00 do 15:00 žiakmi primárneho vzdelávania.Cieľom projektu je pritiahnuť k čítaniu čo najviac detí a zároveň poukázať na význam literatúry pre detského čitateľa. Realizuje sa 6-hodinovým čitateľským maratónom, do ktorého sú zapojené deti z viacerých miest Slovenska. Krstnou mamou projektu je známa humoristka a spisovateľka pani Oľga Feldeková.
Kniha – priateľ človeka.
Dňa 21. 5. 2018 boli naši prváčikovia slávnostne prijatí medzi čitateľov Zemlínskej knižnice v Trebišove. Svoje čitateľské schopnosti preukázali rôznymi aktivitami, ktoré si pre nich pripravili pracovníčky knižnice. Boli oboznámení s rôznou literaturou a prešli sa všetkými oddeleniami, ktoré sa v knižnici nachádzajú. Nakoniec sa dostali k detskej literatúre, kde ich zaujalo množstvo kníh určených práve pre ne. Deti návšteva zaujala a veríme, že si nájdu čas na nové príbehy, ktoré si prečítajú v knihách.
Dobrá kniha je drahokam, ktorý vrhá záblesky radosti a šťastia do všetkých vrstiev ľudskej spoločnosti. (Charles Augustin Sainte-Beuve).
Učitelia a zamestnanci CZŠ sv. Juraja a CGYM sv. Jána Krstiteľa v Trebišove sa zúčastnili duchovno-formačného podujatia v dňoch 7. – 8. 5. 2018. V rámci pedagogickej formácie v tieto dni spoznávali byzantskú kresťanskú kultúru z 18. storočia. Navštívili totiž drevené chrámy v okrese Snina. Najprv si pozreli drevený chrám v obci Jalová, kde pre nich slávil sv. liturgiu košický eparchiálny biskup vladyka Milan Chautur, CSsR. Ten vo svojej homílii pripomenul, že veľkosť Boha treba vnímať aj v jednoduchom drevenom chráme, pretože Boh sa narodil v chudobnej maštali. Tak aj jednoduchší človek – chudobný v duchu – skôr spoznáva veľkosť Boha. Okrem iného pripomenul, že v spomenutom chráme voľakedy aj sám miništroval. Potom si účastníci vypočuli zaujímavú prednášku z histórie gréckokatolíckej cirkvi v tejto rusínskej oblasti v drevenom chráme v Topoli a v Uličskom Krivom. Mnohé zaujímavosti im predstavili sprievodcovia v originálnom rusínskom nárečí. V každom chráme modlitbou akatistu chválili Pána. Spolu s duchovnými správcami škôl uvažovali nad hodnotou Božieho pôsobenia v prírode a rodine. Okrem toho navštívili aj útroby Vodárenskej nádrže Starina a mohli z vyhliadkovej veže uprostred vodnej masy obdivovať krásy a jedinečnosť okolitej prírody. Poslednou zastávkou bola návšteva renesančného kaštieľa v Humennom, ktorá im objasnila históriu tohto kraja v kontexte vývoja cirkevného usporiadania. Práve pôvodní vlastníci humenského kaštieľa boli iniciátormi rekatolizácie a napokon vyvinuli aj snahy o cirkevnú úniu najprv v Krásnom Brode a neskôr v Užhorode.
Vedenie CZŠ